Predpoveď počasia na nasledujúce dni avizuje naďalej zvýšenú pravdepodobnosť dažďa a prehánok. Nebezpečenstvo preto stále hrozí vodičom, ktorý by mali venovať zvýšenú pozornosť jazde po mokrej ceste, a tiež by nemali zabúdať na pripravenosť vozidla. Existuje niekoľko dôležitých rád, na ktoré by nemali zabúdať.
Podľa Ing. Milana Trošku, vedúceho inštruktorov v Driving Academy v Orechovej Potôni sú úplným základom pneumatiky, „skontrolujte si výšku dezénu, pretože od toho závisí stabilita vozidla. Ak máte pneumatiky už viac zjazdené a dezén sa pohybuje okolo výšky 2 mm dávajte si veľký pozor, pretože s takýmito pneumatikami môžete aj na málo mokrej vozovke dostať aquaplaning. Tento pojem označuje nebezpečnú situáciu, kedy vozidlo stráca kontakt s vozovkou a stáva sa neovládateľné. Aby ste takejto situácií predišli, hlavne v týchto dňoch odporúčame, aby ste pri šoférovaní držali volant vždy dvoma rukami, čo vám zaistí lepšie ovládanie vozidla.“
Ďalšie výstrahy, ktoré by mali svietiť v hlave každého vodiča:
- Zvýšte svoju koncentráciu hlavne za dažďa a dodržujte väčšie rozstupy od vozidiel pred vami (minimálna vzdialenosť medzi vozidlami by mala byť 2 sekundy. Ľahko si to overíte tak, že keď pôjde vozidlo pred Vami a prejde okolo nejakej značky, odpočítajte si 2 sekundy, a ak za ten čas prejdete okolo značky aj vy, vzdialenosť je bezpečná).
- Neriskujte zbytočne predbiehajúcimi manévrami. Na mokrej vozovke je zvýšená pravdepodobnosť šmyku až o 30%, čo môže prekvapiť aj skúseného vodiča. Radšej znížte rýchlosť, čím zabezpečíte väčšiu stabilitu vozidla. Ak by ste sa predsa len dostali do nejakej neočakávanej krízovej situácie, najdôležitejšie je zachovať pokoj a vedieť správne reagovať, čo sa môžete naučiť v centrách bezpečnej jazdy.
„Nedá mi na záver nepripomenúť veľký význam zapnutých bezpečnostných pásov nielen pre vodiča a spolujazdca, ale aj pre osoby sediace na zadných sedadlách! Už pri nehodách v malých rýchlostiach okolo 30 až 40 km/h si môžete spôsobiť ťažké poranenia hrudníka, či končatín ak nemáte zapnutý bezpečnostný pás. Dbajme hlavne v tomto počasí na zvýšenú bezpečnosť, čim môžeme zachrániť nejeden ľudský život,“ upozorňuje odborník na bezpečnú jazdu Milan Troška.
Celá debata | RSS tejto debaty